Automatyka budynku FIBARO montaż, konfiguracja, serwis
Bezprzewodowa automatyka budynku
System FIBARO pozwala na sterowanie większością urządzeń elektrycznych i elektronicznych w budynku oraz oraz wokół niego umożliwia między innymi:
-
strefowe zarządzenie ogrzewaniem w zależności od obecności mieszkańców i pory dnia,
-
Wyłączanie ogrzewania, rekuperatora, klimatyzatora po otwarciu okna lub drzwi balkonowych,
-
sterowanie lamelkami żaluzji fasadowych w zależności od zapotrzebowania domu na ciepło/zacienienie (budownictwo pasywne)
-
włączanie i wyłączanie oświetlenia na podstawie czujników ruchu, czujników obecności, czujników zmierzchowych itp.
-
włączanie i wyłączanie oświetlenia na podstawie harmonogramów oraz scen
-
automatyczne wyłączanie świateł w domu po uzbrojeniu alarmu
-
symulacja obecności gdy domownicy są na dłuższym urlopie (np. rolety i światło),
-
kojarzenie oświetlenia, rolet, telewizora w sceny świetlne sterowane jednym gestem
-
zapalnie świateł nocą na podstawie czujnika ruchu w korytarzach na 50% mocy po to by nie razić w oczy.
-
mrugnięcie oświetleniem w wybranych pomieszczeniach gdy ktoś wchodzi do domu lub gdy ktoś nacisnął przycisk na furtce domofonu, albo gdy chcemy dać do zrozumienia dzieciom, że są zbyt głośne,
-
automatyczne otwarcie bram i rolet na wypadek alarmu przeciwpożarowego również przy spaleniu centralki poprzez wprowadzenie bezpośrednich ścieżek komunikacji pomiędzy urządzeniami – pominięcie centralki,
-
automatyczne zamykanie zaworów mediów na wypadek alarmu zalania, wykrycia gazu.
-
Uruchomienie sceny migani świateł w całym domu na wypadek włamania, zalania lub pożaru,
-
automatyczne rozbrajanie strefy nocnej gdy ktoś nadchodzi od części nieuzbrojonej wnętrza domu (tzw. nocne śledzenie)
-
przypominanie o otwartych oknach,
-
wykorzystywanie kontaktronów okiennych do sterowania ogrzewaniem,
-
automatyczne włączanie małego obiegu wody w łazience po wyczuciu ruchu przy wchodzeniu do pomieszczenia - oszczędności na energii,
-
automatyczne, zdalne napełnianie wanny wodą.
-
Włączanie i przesyłanie pomiędzy pokojami muzyki- multiroom audio,
-
integrację z istniejącymi sensorami/czujkami
Co wyróżnia ten system od innych?
Główną zaletą systemu jest jego bezinwazyjna instalacja. W tradycyjnych systemach jesteście państwo zmuszeni do kładzenia setek metrów kabli co podnosi koszty instalacji zwłaszcza przy wykończonych już budynkach. Rozwiązanie FIBARO eliminuje ten problem. Zminiaturyzowane moduły można zamontować w dowolnej puszcze podtynkowej za włącznikiem np: światła, gniazd zasilających lub rolet. Moduły działają w każdej instalacji nawet bez przewodu neutralnego ( Instalacje starego typu ).
System Fibaro daje możliwość swobodnego przemieszczania modułów. Tak więc jeżeli będziecie państwo robili np. remont, zmieniali układ pomieszczeń nie przejmujcie się. Wystarczy, że wyjmiecie moduł z puszki i zainstalujecie go w nowym miejscu. Sieć mesh zapewnia że nowy moduł odświeży swoje położenie i będzie nadal współpracował z innymi elementami systemu. W każdej chwili możecie swój system rozbudować o dowolne elementy bez zbędnego kucia.
Automatyka domu = oszczędności
System umożliwia zarządzanie zużyciem energii elektrycznej, gazu, wody czy ciepła, reagując na każdą sytuacje, która może generować niepotrzebną stratę energii, np. zmniejszy temperaturę gdy domowników nie ma w obiekcie, lub wyłączy ogrzewanie pomieszczenia na czas jego wietrzenia. Użytkownik może także zaprojektować scenę, w której przy każdym wyjściu z domu natychmiast odcięte zostaną wszystkie urządzenia funkcjonujące w stanie uśpienia. Oszczędności energii są również generowane poprzez same elementy wchodzące w skład inteligentnej instalacji. Większość standardowych systemów automatyki domowej wymusza stosowanie żarówek, które mają znacznie mniejsza efektywność, a jednocześnie zużywają więcej energii. Moduły Fibaro zostały zaprojektowane tak, by dać użytkownikowi możliwość stosowania dowolnego typu lamp, np. świetlówek kompaktowych czy diod LED.
Jak działa system Fibaro?
Fibaro oparty jest na bezprzewodowej technologii z-wave, niwelującej całkowicie potrzebę kucia ścian i zakładania dodatkowego okablowania. Zbudowany jest z czterech współpracujący ze sobą elementów. Pierwszym z nich jest centralka, mniejsza od dekodera do TV satelitarnej, która zarządza systemem. Centralka jest mózgiem systemu, w którym są konfigurowane sekwencje działań urządzeń zgodnie z wymaganiami i przyzwyczajeniami użytkownika. Kolejny elementem są moduły wykonawcze, które będąc najmniejszymi na świecie urządzeniami w swojej kategorii, montowane są w puszkach podtynkowych. Modułu on/off , dimer (ściemniacz) i roller shuter (moduł sterowania roletami), wykonują polecenia zadane przez centralkę tzn. komunikując się bezpośrednio z urządzeniami np. bramą, oświetleniem, roletami czy np. ekspresem do kawy wymuszają na nich pożądaną reakcje. Kolejnym elementem systemu są sensory, czujki wszelkiego rodzaju, które pełniąc rolę zmysłów przekazują do modułów bodźce do reakcji np. jeśli czujka wyczuje ruch np. w ciemnym korytarzu przekazuje komunikat do modułu on/off który włącza właściwe oświetlenie. Następnym elementem systemu jest interfejs do sterowania, który został zaprojektowany na telefon komórkowy lub tablet bądź każde urządzenie z dostępem do internetu. Interfejs umożliwia bieżące sterowanie domem oraz zdalny dostęp z każdego miejsca na świecie. Elementem dodatkowym systemu jest miniaturowy moduł wejścia umożliwiający integrację z różnego rodzaju urządzeniami, a w szczególności istniejącymi już sensorami.
Panel programowania i sterowania centrali Fibaro. Sterowanie domem Fibaro przez telefon komórkowy.
Z uwagi na zastosowaną technologię bezprzewodową, Fibaro można montować całkowicie bezinwazyjnie w obiekcie. Instalacja nie wymaga kładzenia dodatkowego okablowania co zmniejsza drastycznie koszt całkowity implementacji systemu. Cena systemu jest wynikową ilości punktów elektrycznych w obiekcie i intensywnością zautomatyzowania domu i waha się średnio od 2500zł netto za kawalerkę do 5000,00zł. netto za mieszkanie dwupokojowe. Standardowej wielkości dom – 120m2- można wyposażyć w pełną funkcjonalność już za 10 000zł. netto. Porównując te koszta z ofertą standardowych rozwiązań inteligentnych są to ceny nawet o 80% niższe.
Co istotne sam koszt instalacji systemu jest znikomy z uwagi na niską pracochłonność przy montażu, który sprowadza się do kilku minutowej operacji podłączenia dwóch kabelków między modułami a istniejącą instalacją elektryczną i trzykrotnego naciśnięcia modułu, który automatycznie wykryje się w centralce.